close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 29 października 2018

  W niedzielę 28 października 2018 r. na największym polskim cmentarzu lotniczym poza granicami kraju odbyły się coroczne uroczystości z okazji Dnia Wszystkich Świętych oraz Zaduszek.

  W obchodach zorganizowanych przy udziale władz miasta Newark i Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Manchesterze wzięli udział m.in.: Przedstawiciel Jej Królewskiej Mości Lord Lieutenant Sir John Peace, Lord Mayor of Newark Mr. Tony Roberts, ks. Biskup Wiesław Lechowicz – Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, Ambasador RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Arkady Rzegocki, Konsul Generalny RP w Manchesterze Leszek Rowicki, ppłk Artur Miśkiewicz – p.o. Attaché Obrony, Wojskowy, Morski i Lotniczy, polscy weterani, harcerze i uczniowie polskich szkół.

   

  Cmentarz w Newark-on-Trent  to miejsce spoczynku 358 lotników Polskich Sił Powietrznych, 45 polskich żołnierzy innych formacji, a od 1947 r. również weteranów Polskich Sił Powietrznych zmarłych w cywilu po wojnie.

   

  Do 1993 r. na cmentarzu spoczywał tu także Generał Władysław Sikorski – później jego szczątki zostały przeniesione na Wawel. Na cmentarzu Newark-on-Trent pochowano też trzech polskich Prezydentów na Uchodźctwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. W roku 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości Generał i Prezydenci zostali uczczeni specjalnie, m.in. przez dzieci polskie uczące się w polskich szkołach sobotnich w Grimsby, Leeds, Nottingham i Sheffield. Uczniowie przedstawili krótkie biogramy polskich patriotów w języku ojczystym i angielskim i razem z przedstawicielami Konsulatu Generalnego RP w Manchesterze złożyli wieńce na ich grobach. Przedstawiciele innych szkół (m.in. PSS w Nottingham im. św. Kazimierza i PSS w Bradford) oraz przedstawiciele obecnych, bardzo licznych organizacji polonijnych i władz brytyjskich złożyli wieńce na grobie Generała Sikorskiego u stóp Krzyża na Cmentarzu Polskich Lotników. Obchody poprzedziła uroczysta msza święta w Parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Nottingham, koncelebrowana przez jego Ekscelencję Biskupa Wiesława Lechowicza.

   

  Przed rozpoczęciem uroczystości polscy harcerze i uczniowie  rozstawili na wszystkich polskich grobach znicze, dostarczone uprzednio z Konsulatu Generalnego RP w Manchesterze.

   

  Obchody na Cmentarzu w Newark-on-Trent – bardzo ważne w manchesterskim okręgu konsularnym – stały się również częścią serii istotnych wydarzeń w mieście Newark, których władze oraz ich przedstawiciel – Simon Elmer – od lat służą pomocą w organizowaniu przedsięwzięcia.

  Obchody w Newark-on-Trent
  Obchody w Newark-on-Trent
  Obchody w Newark-on-Trent
  Obchody w Newark-on-Trent
  Obchody w Newark-on-Trent
  Obchody w Newark-on-Trent
  Obchody w Newark-on-Trent
  Obchody w Newark-on-Trent
  Obchody w Newark-on-Trent
  Obchody w Newark-on-Trent

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: