close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej
 • Aktualności

  Sekcja zawiera informacje o bieżącej działalności Konsulatu Generalnego RP w Manchesterze.

  Polonia w WB

  Tu uzyskasz wszystkie informacje o Polonii w Wielkiej Brytanii: listę organizacji polonijnych i najnowsze informacje o ich działalności.

  Konsulat

  Sekcja prezentuje informacje o Kierownictwie i strukturze Konsulatu Generalnego RP w Manchesterze. Tutaj znajdziesz też informacje o polskich placówkach w WB.

  Informacje konsularne

  Tu znajdziesz informacje konsularne, przepisy prawne, ostrzeżenia i porady. Dowiesz się też jak wystąpić o paszport.

 • AKTUALNOŚCI

 • 28 lipca 2017

  Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci w dniu 16 lipca 2017 r. Wandy Gutowskiej-Lesisz.

   

  Odeszła Osoba mądra, uczciwa i szlachetna. Walczyła w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka i sanitariuszka o pseudonimach „Irena” i „Kitek”. Była bohaterką tamtych bolesnych, tragicznych zdarzeń oraz  bohaterką obywatelskiej pamięci. Wykazała się wielką charyzmą w walce o wolność i niepodległość. Wyróżniona tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” za ocalenie Żydów w czasie niemieckiej okupacji – sama więziona w obozie dla kobiet „Oberlangen”. Przedstawicielka nieodżałowanego Pokolenia, które było wytrwałe w boju oraz codziennej pracy wychowawczej.

   

   

   

  Fot. Barbara Lesisz-Dembińska/Dziennik Polski (www.tydzien.co.uk, 26.08.2014 r.)

   

   

  Pani Wanda Gutowska-Lesisz zawsze angażowała się w życie Polonii i Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Manchesterze. Wraz z mężem szerzyła ideały wolności i patriotyzmu poza granicami ukochanej Ojczyzny, nie zapominając o rodakach, którym niosła pomoc charytatywną.

   

  W uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się w dniu 26 lipca 2016 r. Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej reprezentował konsul Mirosław Sycz.

   

  Zachęcamy do przeczytania wspomnienia o Wandzie Gutowskiej-Lesisz napisanego przez jej córkę: http://www.tydzien.co.uk/artykuly/2014/08/26/70-rocznica-powstania-warszawskiego-towarzyszac-mamie/.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: