close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej
 • Aktualności

  Sekcja zawiera informacje o bieżącej działalności Konsulatu Generalnego RP w Manchesterze.

  Polonia w WB

  Tu uzyskasz wszystkie informacje o Polonii w Wielkiej Brytanii: listę organizacji polonijnych i najnowsze informacje o ich działalności.

  Konsulat

  Sekcja prezentuje informacje o Kierownictwie i strukturze Konsulatu Generalnego RP w Manchesterze. Tutaj znajdziesz też informacje o polskich placówkach w WB.

  Informacje konsularne

  Tu znajdziesz informacje konsularne, przepisy prawne, ostrzeżenia i porady. Dowiesz się też jak wystąpić o paszport.

 • AKTUALNOŚCI

 • 12 sierpnia 2017

  Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę decydującego polskiego natarcia w czasie Bitwy Warszawskiej 1920 roku

  Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę decydującego polskiego natarcia w czasie Bitwy Warszawskiej 1920 roku, stoczonej w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Trwająca niemal dwa tygodnie, zwycięska bitwa zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

   

  Jak co roku, Rocznicę Bitwy Warszawskiej uświetnią uroczyste obchody w Warszawie. Ulicami stolicy przejdzie wielka defilada wojskowa. W centralnej paradzie, poza pododdziałami pieszymi, zaprezentowane zostaną w pokazie dynamicznym wybrane egzemplarze pojazdów gąsienicowych i kołowych oraz statki powietrzne. Liczne wydarzenia planowane są z tej okazji w całej Polsce.

   

  Wojna polsko-bolszewicka rozpoczęła się krótko po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Pokonanie Polski miało również umożliwić udzielenie pomocy komunistom, którzy w tym samym okresie próbowali rozpocząć rewolucję w Zachodniej Europie.

   

  W lipcu 1920 r. ruszyła wielka ofensywa bolszewicka - 13 sierpnia bolszewicy uderzyli na przedmieścia Warszawy. Dzięki manewrowi taktycznemu Józefa Piłsudskiego, który pozwolił oskrzydlić Armię Czerwoną, Polska armia zatrzymała wroga i zaczęła spychać go na wschód.

   

  Brytyjski dyplomata Edgar Vincent D’Abernon uznał Bitwę Warszawską za 18. przełomową bitwę w historii świata. Bitwa nie tylko zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę, ale też zatrzymała pochód bolszewików na Zachód Europy.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: