close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej
 • Aktualności

  Sekcja zawiera informacje o bieżącej działalności Konsulatu Generalnego RP w Manchesterze.

  Polonia w WB

  Tu uzyskasz wszystkie informacje o Polonii w Wielkiej Brytanii: listę organizacji polonijnych i najnowsze informacje o ich działalności.

  Konsulat

  Sekcja prezentuje informacje o Kierownictwie i strukturze Konsulatu Generalnego RP w Manchesterze. Tutaj znajdziesz też informacje o polskich placówkach w WB.

  Informacje konsularne

  Tu znajdziesz informacje konsularne, przepisy prawne, ostrzeżenia i porady. Dowiesz się też jak wystąpić o paszport.

 • AKTUALNOŚCI

 • 2 sierpnia 2017

  Każdego roku 1 sierpnia o 17.00 na ulicach Warszawy słychać syreny alarmowe. Miasto zatrzymuje się. Minutą ciszy mieszkańcy Warszawy oddają hołd poległym i ocalałym powstańcom.

   

  Obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się w 31 lipca. Uroczystości miały miejsce na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego i placu Krasińskich, gdzie wieczorem przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego odbyła się msza święta. Wśród uczestników mszy byli m.in.: prezydent Andrzej Duda i przedstawiciele rządu, w tym wicepremierzy Piotr Gliński i Mateusz Morawiecki. Przybyli też uczestnicy Powstania Warszawskiego, żołnierze Armii Krajowej, kombatanci, przedstawiciele wojska, harcerze i mieszkańcy stolicy.

   

  Nie jest przegrane powstanie, które prowadzi do wolnej Polski – powiedział Prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu w czasie Apelu Pamięci.

   

  O Powstaniu Warszawskim pamięta cała Polska, jednak stolica wspomina jego rozpoczęcie w najbardziej wyjątkowy sposób. Przypomina o nim „Godzina W” – 17.00. W tym momencie zostają uruchomione syreny alarmowe i nadany zostaje jednominutowy, ciągły sygnał. Transport publiczny, samochody i mieszkańcy Warszawy zatrzymują się, oddając hołd powstańcom i pomordowanym mieszkańcom miasta.

   

  Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r., trwało 63 dni i było największym zrywem wolnościowym w historii II wojny światowej. Prawie 50 tysięcy powstańców Armii Krajowej stanęło do walki z Niemcami. Walki zbrojne objęły wszystkie dzielnice Warszawy. W powstaniu poległo około 16 tysięcy powstańców z AK i 150 tysięcy ofiar ludności cywilnej.

   

  Galeria zdjęć z Muzeum Powstania Warszawskiego Flickr.

    

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: